  • RHA0G681MCN1GS
RHA0G681MCN1GS
advertisement
Manufacturer No:
RHA0G681MCN1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RHA0G681MCN1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
RHA0G681MCN1GS
Purchasing and Inquiry
RHA0G681MCN1GS Overview
In order to power systems, 5A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.The device has an ESR of 8mOhm.In order for 500mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current at a low frequency must be provided.The rated DC voltage (URdc) required for stable operation is 4V.Dissipation factor of 0.12 % is important to note for the part.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
RHA0G681MCN1GS Features
5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 8mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 4V
an operating temperature of -55°C~105°C
RHA0G681MCN1GS Applications
There are a lot of Nichicon RHA0G681MCN1GS applications of aluminum polymer capacitors.
  • Phone chargers
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
RHA0G681MCN1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    FPCAP, RHA
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    816μA
  • Ripple Current
    4.5A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    500mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    8.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.303 7.70mm
  • Length
    9mm