  • RHA0J561MCN1GS
RHA0J561MCN1GS
advertisement
Manufacturer No:
RHA0J561MCN1GS
HK JDW NO:
555-RHA0J561MCN1GS
Datasheet:
RHA0J561MCN1GS
Purchasing and Inquiry
RHA0J561MCN1GS Overview
Systems need 4.5A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 9mOhm on this electrical device.450mA @ 120Hz needs a ripple current @ Low Frequency to function properly.The dissipation factor of the part is 0.12 %.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
RHA0J561MCN1GS Features
4.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 9mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RHA0J561MCN1GS Applications
There are a lot of Nichicon RHA0J561MCN1GS applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
RHA0J561MCN1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Polymer
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.0584mA
  • Ripple Current
    4.5A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    450mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    8.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.303 7.70mm
  • Length
    9mm