  • RHA1C271MCN1GS
RHA1C271MCN1GS
advertisement
Manufacturer No:
RHA1C271MCN1GS
HK JDW NO:
555-RHA1C271MCN1GS
Datasheet:
RHA1C271MCN1GS
Purchasing and Inquiry
RHA1C271MCN1GS Overview
Systems need 3.3A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 22mOhm.To enable 330mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency must be provided.An operating voltage of URdc = 16V is required for stable operation.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
RHA1C271MCN1GS Features
3.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 22mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 16V
an operating temperature of -55°C~105°C
RHA1C271MCN1GS Applications
There are a lot of Nichicon RHA1C271MCN1GS applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
RHA1C271MCN1GS
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    270μF
  • Packing Method
    TR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    22mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    3533
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    3.3A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    330mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.3A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Length
    9mm
  • Width
    8.3mm