  • RHT1A221MDN1
RHT1A221MDN1
advertisement
Manufacturer No:
RHT1A221MDN1
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RHT1A221MDN1
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
RHT1A221MDN1 Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 3.95A @ 100kHz.A value of 17mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).In order for 395mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current at a low frequency must be provided.The dissipation factor of the part is 0.12 %.Ideally, the operating temperature should be -55°C~125°C.
RHT1A221MDN1 Features
3.95A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 17mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
RHT1A221MDN1 Applications
There are a lot of Nichicon RHT1A221MDN1 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
RHT1A221MDN1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    Box
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    17mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    440μA
  • Ripple Current
    3.95A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    395mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.95A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    FPCAP, RHT
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%