  • RHT1V101MDN1PH
RHT1V101MDN1PH
advertisement
Manufacturer No:
RHT1V101MDN1PH
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RHT1V101MDN1PH
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
RHT1V101MDN1PH Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 3.25A @ 100kHz to power systems.The device has an ESR of 25mOhm.To fully perform the function of 325mA @ 120Hz, a ripple current at low frequency must be provided.When operating at -55°C~125°C, the temperature should remain stable.
RHT1V101MDN1PH Features
3.25A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 25mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
RHT1V101MDN1PH Applications
There are a lot of Nichicon RHT1V101MDN1PH applications of aluminum polymer capacitors.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
Step5Bar-code shipping tag
RHT1V101MDN1PH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Leakage Current
    700μA
  • Ripple Current
    3.25A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    325mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.25A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FPCAP, RHT
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Radial
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C