  • RJR24FP103R
RJR24FP103R
advertisement
Manufacturer No:
RJR24FP103R
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-RJR24FP103R
Package:
Datasheet:
RJR24FP103R
Description:
Res Cermet Trimmer 10K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 0.01% 25(Elec)Turn 2.19mm (9.53 X 11.55 X 4.83mm) Pin Thru-Hole Tube
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RJR24FP103R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    300V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    11.55mm
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    RJR24
  • Military Standard
    MIL-PRF-39035
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    8.26mm
  • Lead Diameter
    0.51 mm
  • Size Code
    3839
  • Rated Temperature
    85°C
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    25
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    9000 deg
  • Height
    4.826mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    708.738078mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Series
    Trimpot® RJ24/RJR24-Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.375 x 0.190 Face x 0.190 H 9.53mmx4.83mmx4.83mm
  • Tolerance
    ±10%