  • RJR24FP501P
RJR24FP501P
advertisement
Manufacturer No:
RJR24FP501P
HK JDW NO:
103-RJR24FP501P
Package:
Datasheet:
RJR24FP501P
Description:
Res Cermet Trimmer 500 Ohm 10% 0.5W(1/2W) 0.1% 25(Elec)Turn 2.19mm (9.53 X 11.55 X 4.83mm) Pin Thru-Hole Tube
Step5Bar-code shipping tag
RJR24FP501P
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    WIRE
  • Weight
    709mg
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.375 x 0.190 Face x 0.190 H 9.53mmx4.83mmx4.83mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    500Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
    Variable Resistors
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    11.55mm
    RJR24
  • Military Standard
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Length
    8.26mm
  • Lead Diameter
    0.51 mm
  • Size Code
    3839
  • Rated Temperature
    85°C
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    25
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    9000 deg
  • Height
    4.826mm