  • RJR26FB103R
RJR26FB103R
advertisement
Manufacturer No:
RJR26FB103R
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-RJR26FB103R
Package:
Datasheet:
Description:
Res Cermet Trimmer 10K Ohm 10% 0.25W(1/4W) 0.01% 12(Elec)Turn 1.78mm Pin Thru-Hole Tube
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RJR26FB103R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    425.242847mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Trimpot® RJ26/RJR26-Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.250 x 0.170 Face x 0.270 H 6.35mmx4.31mmx6.85mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    300V
  • Power Rating
    250mW
  • Base Part Number
    RJR26
  • Military Standard
    MIL-PRF-39035
  • Termination Style
    PC Pins
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    12
  • Taper
    Linear
  • Height
    7.24mm