  • RJR26FP102R
RJR26FP102R
advertisement
Manufacturer No:
RJR26FP102R
HK JDW NO:
103-RJR26FP102R
Package:
Datasheet:
RJR26FP102R
Description:
TRIMMER 1K OHM 0.25W PC PIN SIDE
Step5Bar-code shipping tag
RJR26FP102R
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    200V
  • HTS Code
  • Subcategory
    POTENTIOMETER
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    7.37mm
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    RJR26
  • Military Standard
    MIL-PRF-39035
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    4.78mm
  • Lead Diameter
    0.46 mm
  • Size Code
    2517
  • Rated Temperature
    85°C
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    12
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    4320 deg
  • Height
    4.699mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    425.242847mg
    Tube
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.250 x 0.185 Face x 0.185 H 6.35mmx4.70mmx4.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm