  • RJR26FX103M
RJR26FX103M
advertisement
Manufacturer No:
RJR26FX103M
HK JDW NO:
103-RJR26FX103M
Package:
Datasheet:
RJR26FX103M
Description:
Res Cermet Trimmer 10K Ohm 10% 0.25W(1/4W) 1% 12(Elec)Turn 1.78mm (7.37 X 4.32 X 6.35mm) Pin Thru-Hole Tube
Step5Bar-code shipping tag
RJR26FX103M
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    425.242847mg
    Tube
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.250 x 0.170 Face x 0.250 H 6.35mmx4.32mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    200V
  • HTS Code
  • Subcategory
    POTENTIOMETER
  • Power Rating
    250mW
  • Depth
    4.32mm
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    RJR26
  • Military Standard
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    4.78mm
  • Lead Diameter
    0.46 mm
  • Size Code
    2517
  • Rated Temperature
    85°C
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    12
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    4320 deg
  • Height
    6.35mm