  • RKEF300-2
RKEF300-2
advertisement
Manufacturer No:
RKEF300-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-RKEF300-2
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
RKEF300-2
Description:
Quantity:
In Stock : 3074
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RKEF300-2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    PolySwitch®, RKEF
  • Size / Dimension
    0.650Lx0.118W 16.50mmx3.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymeric
  • Approval Agency
    CSA, TUV, UL
  • Lead Spacing
    0.199 5.05mm
  • Current - Max
    40A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    3A
  • Voltage - Max
    60V
  • Time to Trip
    19.8s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    30mOhms
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    80mOhms
  • Current - Trip (It)
    6A
  • Height Seated (Max)
    0.835 21.20mm