  • RL1005-5744-103-SA
RL1005-5744-103-SA
advertisement
Manufacturer No:
RL1005-5744-103-SA
HK JDW NO:
58-RL1005-5744-103-SA
Package:
Disc, 2.8mm Dia x 3.3mm W
Purchasing and Inquiry
RL1005-5744-103-SA Overview
It is common to find NTC thermistors packaged in the form of a Bulk. For convenience, it is included in the Disc, 2.8mm Dia x 3.3mm W package. NTC thermistors require a resistance tolerance of ±1% for them to function. For reliable performance, NTC thermistors should be set to -50°C~150°C. NTC thermistors operate reliably at a maximum operating temperature of 150°C. In order to keep their reliability up, NTC thermistors can operate at -50°C. The 2 pins of the NTC thermistors must be connected to make the thermistors work correctly.
RL1005-5744-103-SA Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
RL1005 Series
Operating Temperature: -50°C~150°C
10kOhm Resistance
Mounting Type: Through Hole
1% Tolerance
RL1005-5744-103-SA Applications
There are a lot of Amphenol Advanced Sensors RL1005-5744-103-SA NTC Thermistors applications.
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Temperature regulation and measurement
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Liquid Level Sensing
  • Electronic Thermometers
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Heating systems
Step5Bar-code shipping tag
RL1005-5744-103-SA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc, 2.8mm Dia x 3.3mm W
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -50°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1999
  • Series
    RL1005
  • Tolerance
    1%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -50°C
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Length
    1.50 38.00mm
  • Resistance Tolerance
    ±1%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    10k
  • B25/85
    4073K
  • Width
    2.8mm
  • Thickness
    3.302mm