  • RL2006-125-73-D1
RL2006-125-73-D1
advertisement
Manufacturer No:
RL2006-125-73-D1
Manufacturer:
General Electric
HK JDW NO:
8384-RL2006-125-73-D1
Package:
Radial
Datasheet:
RL2006-125-73-D1
Purchasing and Inquiry
RL2006-125-73-D1 Overview
Usually, NTC thermistors are packaged in a Bulk. It is included in the Radial package for convenience. NTC thermistors are capable of reliable operation at a maximum operating temperature of 150°C. A NTC thermistor can operate at a temperature of -50°C for reliability. In order for NTC thermistors to work properly, they must have their 2 pins connected.
RL2006-125-73-D1 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
200Ohm Resistance
10% Tolerance
RL2006-125-73-D1 Applications
There are a lot of General Electric RL2006-125-73-D1 NTC Thermistors applications.
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Temperature detection of battery cells
  • CD players
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Mobile phones
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Automotive electronics
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Automotive Electronics
  • Temperature measurement and compensation
Step5Bar-code shipping tag
RL2006-125-73-D1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • Termination
  • Resistance
    200Ohm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -50°C
  • Lead Pitch
    4mm