  • RL28-8-H-2000-IR/47/105
RL28-8-H-2000-IR/47/105
advertisement
Manufacturer No:
RL28-8-H-2000-IR/47/105
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs
HK JDW NO:
627-RL28-8-H-2000-IR/47/105
Package:
Description:
10V~30V Adjustable Diffuse 5-Pin -40°C~60°C
Purchasing and Inquiry
RL28-8-H-2000-IR/47/105 Overview
In order for the photoelectric sensor to work reliably, it should be set to -40°C~60°C degrees Celsius. In order for these electronic components to work, their voltage must be set to 10V~30V. It is generally considered that photoelectric sensors have a response time of 2ms. To make the photoelectric sensor work, you have to connect the 5 pins.
RL28-8-H-2000-IR/47/105 Features
Sensing Distance: 0.787 ~ 78.740 (20mm ~ 2m)
5 pins
Response Time: 2ms
Operating Temperature: -40°C~60°C
RL28-8-H-2000-IR/47/105 Applications
There are a lot of Pepperl+Fuchs, Inc. RL28-8-H-2000-IR/47/105 Photoelectric Sensors applications.
  • Entrance and gate
  • Zone scanners
  • Detecting colours
  • Monitoring bigger areas for objects with light grids
  • Mechanical engineering
  • detect objects
  • Passive infrared sensors
  • Contrast sensors
  • Automotive industry
  • Logistics and materials handling
Step5Bar-code shipping tag
RL28-8-H-2000-IR/47/105
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Number of Pins
    5
  • Housing Material
    ABS
  • Operating Temperature
    -40°C~60°C
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Ingress Protection
    IP67
  • Output Configuration
    Light-On/Dark-On
  • Response Time
    2ms
  • Adjustment Type
    Adjustable
  • Sensing Distance
    0.787 ~ 78.740 (20mm ~ 2m)
  • Sensing Method
    Diffuse
  • Load Current
    200mA
  • Connection Method
    Connector, M12
  • Light Source
    Infrared (880nm)
  • Switching Frequency
    1kHz