  • RL4010-50-110-50-PTF
RL4010-50-110-50-PTF
advertisement
Manufacturer No:
RL4010-50-110-50-PTF
HK JDW NO:
58-RL4010-50-110-50-PTF
Package:
Radial, Disc
Description:
PTC RESET FUSE 50V 110MA RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RL4010-50-110-50-PTF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1999
  • Series
    PTF
  • Size / Dimension
    0.449Dia x 0.201 T 11.40mmx5.10mm
  • Tolerance
    20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Type
    Ceramic
  • Resistance
    50Ohm
  • Current Rating
    170mA
  • Operating Supply Voltage
    50V
  • Lead Spacing
    0.331 8.40mm
  • Hold Current
    110mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    110mA
  • Voltage - Max
    50V
  • Current - Trip (It)
    170mA
  • Trip Current
    170mA
  • Resistance @ 25°C
    50Ohms
  • Height Seated (Max)
    0.449 11.40mm
  • Length
    11.4mm