  • RL80E102MDN1KX
RL80E102MDN1KX
advertisement
Manufacturer No:
RL80E102MDN1KX
HK JDW NO:
555-RL80E102MDN1KX
Package:
Radial, Can
Datasheet:
RL80E102MDN1KX
Purchasing and Inquiry
RL80E102MDN1KX Overview
6.1A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 6mOhm.To enable 610mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency must be provided.Dissipation factor of 0.12 % is important to note for the part.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
RL80E102MDN1KX Features
6.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 6mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RL80E102MDN1KX Applications
There are a lot of Nichicon RL80E102MDN1KX applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
RL80E102MDN1KX
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2009
  • Series
    FPCAP, RL8
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    625μA
  • Ripple Current
    6.1A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    610mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.1A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm