  • RL80E561MDN1KX
RL80E561MDN1KX
advertisement
Manufacturer No:
RL80E561MDN1KX
HK JDW NO:
555-RL80E561MDN1KX
Package:
Radial
Datasheet:
RL80E561MDN1KX
Purchasing and Inquiry
RL80E561MDN1KX Overview
In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 6mOhm.Loads can be supplied with leakage currents of 500μA.Note that this part has a dissipation factor of 0.12 %.
RL80E561MDN1KX Features
a 6mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
with 500μA current - leakage
RL80E561MDN1KX Applications
There are a lot of Nichicon RL80E561MDN1KX applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
RL80E561MDN1KX
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polymer
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    20%
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6mOhm
  • Ripple Current
    6.1A
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Current - Leakage
    500μA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    8.001mm
  • Length
    8mm