  • RL80E821MDN1
RL80E821MDN1
advertisement
Manufacturer No:
RL80E821MDN1
HK JDW NO:
555-RL80E821MDN1
Purchasing and Inquiry
RL80E821MDN1 Overview
Systems need 6.1A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 6mOhm.610mA @ 120Hz needs a ripple current @ Low Frequency to function properly.An operating voltage of URdc = 2.5V is required for stable operation.When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
RL80E821MDN1 Features
6.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 6mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 2.5V
an operating temperature of -55°C~105°C
RL80E821MDN1 Applications
There are a lot of Nichicon RL80E821MDN1 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
RL80E821MDN1
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • HTS Code
  • Capacitance
    820μF
  • Packing Method
    Box
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    610mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.1A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm
  • Length
    8mm