  • RL80J471MDN1
RL80J471MDN1
advertisement
Manufacturer No:
RL80J471MDN1
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RL80J471MDN1
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
RL80J471MDN1 Overview
System power is determined by 5.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency.The device has an ESR of 8mOhm.A ripple current @ Low Frequency is required for 570mA @ 120Hz to fully perform its function.Note that this part has a dissipation factor of 0.12 %.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
RL80J471MDN1 Features
5.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 8mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RL80J471MDN1 Applications
There are a lot of Nichicon RL80J471MDN1 applications of aluminum polymer capacitors.
  • LED driver power supplies
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
Step5Bar-code shipping tag
RL80J471MDN1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    FPCAP, RL8
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    Box
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    592.2μA
  • Ripple Current
    5.7A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    570mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.7A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm
  • Length
    8mm