  • RL80J561MDN1PX
RL80J561MDN1PX
advertisement
Manufacturer No:
RL80J561MDN1PX
HK JDW NO:
555-RL80J561MDN1PX
Purchasing and Inquiry
RL80J561MDN1PX Overview
There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 8mOhm on this electrical device.
RL80J561MDN1PX Features
a 8mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
RL80J561MDN1PX Applications
There are a lot of Nichicon RL80J561MDN1PX applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
RL80J561MDN1PX
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (SOLID POLYMER)
  • Published
    2015
  • Tolerance
    20%
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    560μF
  • Packing Method
    TAPE
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.706mA
  • Ripple Current
    5.7A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    8.9916mm
  • Length
    8mm