  • RL81C271MDN1PX
RL81C271MDN1PX
advertisement
Manufacturer No:
RL81C271MDN1PX
HK JDW NO:
555-RL81C271MDN1PX
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
RL81C271MDN1PX Overview
A value of 10mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).Supplying a load with 864μA current - leakage is possible.There is a dissipation factor of 0.12 % for the part.
RL81C271MDN1PX Features
a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
with 864μA current - leakage
RL81C271MDN1PX Applications
There are a lot of Nichicon RL81C271MDN1PX applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
RL81C271MDN1PX
    18 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (SOLID POLYMER)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    16V
  • Ripple Current
    5A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Current - Leakage
    864μA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    8.9916mm
  • Length
    8mm