  • RL81V101MDN1KX
RL81V101MDN1KX
advertisement
Manufacturer No:
RL81V101MDN1KX
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RL81V101MDN1KX
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
RL81V101MDN1KX Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 3A @ 100kHz.A value of 25mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).In order to fully perform its function, 300mA @ 120Hz requires a ripple current at low frequency.There is a dissipation factor of 0.12 % for the part.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
RL81V101MDN1KX Features
3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 25mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RL81V101MDN1KX Applications
There are a lot of Nichicon RL81V101MDN1KX applications of aluminum polymer capacitors.
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Phone chargers
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
RL81V101MDN1KX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2012
  • Series
    FPCAP, RL8
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    700μA
  • Ripple Current
    3A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    300mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm