  • RL855-470K-RC
RL855-470K-RC
advertisement
Manufacturer No:
RL855-470K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-RL855-470K-RC
Package:
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Datasheet:
RL855-470K-RC
Description:
FIXED IND 47UH 1.2A 240 MOHM TH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RL855-470K-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -30°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    RL855
  • Size / Dimension
    0.307Dia 7.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    1.2A
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    5mm
  • Inductance
    47μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    240mOhm Max
  • Max DC Current
    1.2A
  • Frequency - Self Resonant
    4.5MHz
  • Inductor Application
    DC-DC CONVERTER
  • Q @ Freq
    22 @ 2.5MHz
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    22
  • DC Current
    1.2A
  • Special Feature
    Q IS MEASURED AT: 2.5 MHZ
  • Diameter
    7.8mm
  • Height
    5.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm