  • RLB0608-471K
RLB0608-471K
advertisement
Manufacturer No:
RLB0608-471K
Manufacturer:
Bourns, Inc.
HK JDW NO:
103-RLB0608-471K
Package:
Datasheet:
RLB0608-471K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RLB0608-471K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • HTS Code
  • Packing Method
    Bulk
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Shrink Tube
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    2mm
  • Operating Temperature (Max)
    80°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Inductance
    470 μH
  • Test Frequency
    0.796MHz
  • Max DC Current
    140mA
  • Frequency - Self Resonant
    2.8MHz
  • Inductor Application
    DC-DC CONVERTER
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    55
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    55
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    6.5Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    470 µH
  • Diameter
    5mm
  • Length
    6.5mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Series
    RLB0608
  • Tolerance
    10%