  • RLB1314-331KL
RLB1314-331KL
advertisement
Manufacturer No:
RLB1314-331KL
HK JDW NO:
103-RLB1314-331KL
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
RLB1314-331KL
Description:
FIXED IND 330UH 550MA 420MOHM TH
Step5Bar-code shipping tag
RLB1314-331KL
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Number of Pins
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    RLB
  • Size / Dimension
    0.461Dia 11.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
    Shrink Tube
  • Current Rating
    550mA
  • Base Part Number
    RLB1314
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    7mm
  • Lead Length
    15mm
  • Inductance
    330μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    420mOhm Max
  • Max DC Current
    550mA
  • Frequency - Self Resonant
    2.7MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Q @ Freq
    40 @ 796kHz
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • Q Factor
    40
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    550mA
  • RMS Current (Irms)
    550mA
  • Special Feature
    Q MEASURED AT: 0.796
  • Diameter
    11.7mm
  • Height
    13mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm