  • RLF35-8/12N
RLF35-8/12N
advertisement
Manufacturer No:
RLF35-8/12N
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-RLF35-8/12N
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RLF35-8/12N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Flanges
  • Package / Case
    Radial
  • Housing Material
    Plastic
  • Weight
    40g
  • Material - Frame
    Plastic, Fiberglass Reinforced
  • Material - Blade
    Plastic, Fiberglass Reinforced
  • Mounting Hole Spacing
    38 mm
  • Operating Temperature
    -4~158°F -20°C~70°C
  • Series
    RLF35
  • Size / Dimension
    Square/Rounded - 51mm Lx51mm H
  • Feature
    Locked Rotor Protection
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power Rating
    3.5W
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Depth
    51mm
  • Approval Agency
    CE
  • Lead Length
    310mm
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Lifetime @ Temp
    60000 Hrs @ 40°C
  • RPM
    6700 RPM
  • Hole Diameter
    4.3 mm
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Blower, Centrifugal
  • Air Flow
    5.7 CFM (0.160m3/min)
  • Power Consumption
    3.5W
  • Noise
    6.4 dB(A)
  • Voltage Range
    8V~13.2VDC
  • Thermal Support Device Type
    DC FAN
  • Life Expectancy
    30000 h
  • Height
    51mm
  • Width
    15mm