  • RN55E11R8FB14
RN55E11R8FB14
advertisement
Manufacturer No:
RN55E11R8FB14
HK JDW NO:
873-RN55E11R8FB14
Datasheet:
RN55E11R8FB14
Description:
Through Hole 11.8Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
RN55E11R8FB14
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    11.8Ohms
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Power Rating
    125mW
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Military Standard
    MIL-R-10509
  • Diameter
    2.29mm
  • Length
    6.096mm
  • Width
    2.29mm