  • RNCF0805FKE96R5
RNCF0805FKE96R5
advertisement
Manufacturer No:
RNCF0805FKE96R5
HK JDW NO:
762-RNCF0805FKE96R5
Datasheet:
RNCF0805FKE96R5
Description:
RNCF Series, Thin Film, 96.5Ohms, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RNCF0805FKE96R5
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Supplier Device Package
    0805
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    RNCF
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    96.5Ohms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Power Rating
    100mW
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm
  • Length
    2.0066mm
  • Width
    1.2446mm