  • RNE1A221MDS1PX
RNE1A221MDS1PX
advertisement
Manufacturer No:
RNE1A221MDS1PX
HK JDW NO:
555-RNE1A221MDS1PX
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
RNE1A221MDS1PX Overview
Systems need 2.5A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.A value of 30mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).There is a need for a ripple current @ Low Frequency on 250mA @ 120Hz so it is able to operate properly.It is important to note that the part has a dissipation factor of 0.08 %.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
RNE1A221MDS1PX Features
2.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 30mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RNE1A221MDS1PX Applications
There are a lot of Nichicon RNE1A221MDS1PX applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
RNE1A221MDS1PX
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2009
  • Series
    FPCAP, RNE
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    440μA
  • Ripple Current
    2.5A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    250mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm