  • RNE1C471MDN1PX
RNE1C471MDN1PX
advertisement
Manufacturer No:
RNE1C471MDN1PX
HK JDW NO:
555-RNE1C471MDN1PX
Package:
Radial, Can
Datasheet:
RNE1C471MDN1PX
Purchasing and Inquiry
RNE1C471MDN1PX Overview
Systems need 5.4A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.A value of 12mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).To fully perform the function of 540mA @ 120Hz, a ripple current at low frequency must be provided.The dissipation factor of the part is 0.08 %.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
RNE1C471MDN1PX Features
5.4A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 12mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RNE1C471MDN1PX Applications
There are a lot of Nichicon RNE1C471MDN1PX applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
RNE1C471MDN1PX
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2000
  • Series
    FPCAP, RNE
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.504mA
  • Ripple Current
    5A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    540mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.4A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    11.5mm