  • RNF12FTC249K
RNF12FTC249K
advertisement
Manufacturer No:
RNF12FTC249K
HK JDW NO:
762-RNF12FTC249K
Datasheet:
RNF12FTC249K
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 249kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
RNF12FTC249K
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Tin
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RNF
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    249kOhm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Additional Feature
    FLAME PROOF
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Tubular
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Working Voltage
    350V
  • Diameter
    2.75mm