  • RNL1C152MDS1PH
RNL1C152MDS1PH
advertisement
Manufacturer No:
RNL1C152MDS1PH
HK JDW NO:
555-RNL1C152MDS1PH
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
FPCAP, RNL Series 1500μF Aluminum Polymer Capacitors ±20% Radial, Can Through Hole Tape & Box (TB)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 1500μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial, Can. This capacitor is accessible in the Tape & Box (TB) packaging. It belongs to FPCAP, RNL series. This part is mounted in the way of Through Hole. The type of the RNL1C152MDS1PH capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. Nichicon RNL1C152MDS1PH RNL1C152MDS1PH Capacitor RNL1C152MDS1PH Capacitor. Voltage - Rated often has values of 16V.
FPCAP, RNL Series
Capacitance: 1500μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can
Packaging: Tape & Box (TB)
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of RNL1C152MDS1PH Aluminum Polymer Capacitors.
  • Decoupling Noise Filtering
  • DC/DC, DC/AC, and AC/AC converters
  • Audio Crossover
  • Flashtube Ignition
  • Motor Start
  • Spot Welding
  • Coupling or blocking
  • UPS Buffering
  • Frequency Converters
  • To enhance power efficiency
Step5Bar-code shipping tag
RNL1C152MDS1PH
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    1500μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    810mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    8.1A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm