  • RNL1C182MDS1PH
RNL1C182MDS1PH
advertisement
Manufacturer No:
RNL1C182MDS1PH
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RNL1C182MDS1PH
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
FPCAP, RNL Series 1800μF Aluminum Polymer Capacitors ±20% Radial, Can Through Hole Tape & Box (TB)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 1800μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial, Can. This capacitor is accessible in the Tape & Box (TB) packaging. It belongs to FPCAP, RNL series. This part is mounted in the way of Through Hole. The type of the RNL1C182MDS1PH capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. Nichicon RNL1C182MDS1PH RNL1C182MDS1PH Capacitor RNL1C182MDS1PH Capacitor. Voltage - Rated often has values of 16V.
FPCAP, RNL Series
Capacitance: 1800μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can
Packaging: Tape & Box (TB)
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of RNL1C182MDS1PH Aluminum Polymer Capacitors.
  • Motor Start
  • Signal decoupling & power bypass
  • Flashtube Ignition
  • Bypassing Noise Filtering
  • Power Factor Correction
  • Computer motherboards
  • Audio Crossover
  • To enhance power efficiency
  • Spot Welding
  • Frequency Converters
Step5Bar-code shipping tag
RNL1C182MDS1PH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    810mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    8.1A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2017
  • Series
    FPCAP, RNL
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    1800μF