  • RNS0J221MDN1KX
RNS0J221MDN1KX
advertisement
Manufacturer No:
RNS0J221MDN1KX
HK JDW NO:
555-RNS0J221MDN1KX
Package:
Radial, Can
Datasheet:
RNS0J221MDN1KX
Purchasing and Inquiry
RNS0J221MDN1KX Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 3.9A @ 100kHz.Electrical device with 21mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).For 390mA @ 120Hz to be able to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency needs to be provided.Dissipation factor of the part is 0.07 %.When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
RNS0J221MDN1KX Features
3.9A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 21mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RNS0J221MDN1KX Applications
There are a lot of Nichicon RNS0J221MDN1KX applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
RNS0J221MDN1KX
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2009
  • Series
    FPCAP, RNS
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    21mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    207.9μA
  • Ripple Current
    3.9A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    390mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.9A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.07 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm