  • RNS0J821MDN1
RNS0J821MDN1
advertisement
Manufacturer No:
RNS0J821MDN1
HK JDW NO:
555-RNS0J821MDN1
Purchasing and Inquiry
RNS0J821MDN1 Overview
Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 10mOhm, this electrical device works as follows.Supplying the load with 774.9μA current - leakage is possible.The dissipation factor for this part is 0.12 %.
RNS0J821MDN1 Features
a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
with 774.9μA current - leakage
RNS0J821MDN1 Applications
There are a lot of Nichicon RNS0J821MDN1 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
RNS0J821MDN1
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Tolerance
    20%
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    Box
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Ripple Current
    5.5A
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Current - Leakage
    774.9μA
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    13.9954mm
  • Length
    12.5mm