  • RNS1A471MDN1PH
RNS1A471MDN1PH
advertisement
Manufacturer No:
RNS1A471MDN1PH
HK JDW NO:
555-RNS1A471MDN1PH
Package:
Radial, Can
Datasheet:
RNS1A471MDN1PH
Purchasing and Inquiry
RNS1A471MDN1PH Overview
5.5A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.There is a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.In order for 550mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current at a low frequency must be provided.The dissipation factor of the part is 0.08 %.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
RNS1A471MDN1PH Features
5.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RNS1A471MDN1PH Applications
There are a lot of Nichicon RNS1A471MDN1PH applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
RNS1A471MDN1PH
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    705μA
  • Ripple Current
    5.5A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Ripple Current @ Low Frequency
    550mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm