  • RNS1C151MDN1PH
RNS1C151MDN1PH
advertisement
Manufacturer No:
RNS1C151MDN1PH
HK JDW NO:
555-RNS1C151MDN1PH
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
RNS1C151MDN1PH Overview
System power is determined by 5.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 10mOhm.There is a need for a ripple current @ Low Frequency on 550mA @ 120Hz so it is able to operate properly.The dissipation factor of the part is 0.06 %.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
RNS1C151MDN1PH Features
5.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RNS1C151MDN1PH Applications
There are a lot of Nichicon RNS1C151MDN1PH applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
RNS1C151MDN1PH
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2009
  • Series
    FPCAP, RNS
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    360μA
  • Ripple Current
    5.5A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    550mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm