  • RNS1C181MDN1
RNS1C181MDN1
advertisement
Manufacturer No:
RNS1C181MDN1
HK JDW NO:
555-RNS1C181MDN1
Purchasing and Inquiry
RNS1C181MDN1 Overview
This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 16mOhm.There is the possibility of supplying the load with 432μA current.Moreover, the part has a dissipation factor 0.08 %.
RNS1C181MDN1 Features
a 16mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
with 432μA current - leakage
RNS1C181MDN1 Applications
There are a lot of Nichicon RNS1C181MDN1 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
RNS1C181MDN1
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Tolerance
    20%
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    Box
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    16mOhm
  • Ripple Current
    4.7A
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Current - Leakage
    432μA
  • Height Seated (Max)
    13.0048mm
  • Length
    11.5mm