  • RNS1C330MDS1JT
RNS1C330MDS1JT
advertisement
Manufacturer No:
RNS1C330MDS1JT
HK JDW NO:
555-RNS1C330MDS1JT
Package:
Radial, Can
Datasheet:
RNS1C330MDS1JT
Purchasing and Inquiry
RNS1C330MDS1JT Overview
Systems need 1.9A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 49mOhm.This device requires a ripple current at low frequency to fully function.The dissipation factor of the part is 0.06 %.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
RNS1C330MDS1JT Features
1.9A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 49mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RNS1C330MDS1JT Applications
There are a lot of Nichicon RNS1C330MDS1JT applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
RNS1C330MDS1JT
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2009
  • Series
    FPCAP, RNS
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    49mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    450 μm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    79.2μA
  • Ripple Current
    1.9A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    190mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.9A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm