  • RNS1C331MDN1
RNS1C331MDN1
advertisement
Manufacturer No:
RNS1C331MDN1
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RNS1C331MDN1
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
RNS1C331MDN1 Overview
For power systems, 5.5A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 10mOhm.There is a need for a ripple current @ Low Frequency on 550mA @ 120Hz so it is able to operate properly.There is a dissipation factor of 0.08 % for the part.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
RNS1C331MDN1 Features
5.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RNS1C331MDN1 Applications
There are a lot of Nichicon RNS1C331MDN1 applications of aluminum polymer capacitors.
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
RNS1C331MDN1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    FPCAP, RNS
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    Box
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    792μA
  • Ripple Current
    5.5A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    550mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm
  • Length
    12.5mm