  • RNS1C680MDN1
RNS1C680MDN1
advertisement
Manufacturer No:
RNS1C680MDN1
HK JDW NO:
555-RNS1C680MDN1
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
68μF 20% Radial 13.0048mm 25mOhm
Step5Bar-code shipping tag
RNS1C680MDN1
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Tolerance
    20%
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    Box
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm
  • Ripple Current
    3.6A
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Current - Leakage
    163.2μA
  • Height Seated (Max)
    13.0048mm
  • Length
    11.5mm