  • RNS1D101MDN1
RNS1D101MDN1
advertisement
Manufacturer No:
RNS1D101MDN1
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RNS1D101MDN1
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
FPCAP, RNS Series 100μF 20V Aluminum Polymer Capacitors ±20% Radial, Can Through Hole Bulk
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 100μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial, Can. This capacitor is accessible in the Bulk packaging. It belongs to FPCAP, RNS series. This part is mounted in the way of Through Hole. The type of the RNS1D101MDN1 capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. Nichicon RNS1D101MDN1 is suitable to conduct the ripple current at 4.5A. RNS1D101MDN1 Capacitor is mounted by Through Hole. The typical values of Voltage - Rated DC are 20V. There are 2 terminals embeded in RNS1D101MDN1 Capacitor. There are 300μA to protect the current flowing from the ground conductor to ground. It has Radial terminations in total. The part is packaged by Box. The dielectric materials are defined as ALUMINUM.
FPCAP, RNS Series
Capacitance: 100μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can
Packaging: Bulk
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of RNS1D101MDN1 Aluminum Polymer Capacitors.
  • UPS Buffering
  • Audio Crossover
  • Coupling or blocking
  • DC Link
  • Frequency Converters
  • Smoothing Noise Filtering
  • Flashtube Ignition
  • Motor Control
  • DC Buffering
  • Server motherboards
Step5Bar-code shipping tag
RNS1D101MDN1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    FPCAP, RNS
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    Box
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    300μA
  • Ripple Current
    4.5A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    450mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm
  • Length
    12.5mm