  • RNS1D150MDS1
RNS1D150MDS1
advertisement
Manufacturer No:
RNS1D150MDS1
HK JDW NO:
555-RNS1D150MDS1
Purchasing and Inquiry
RNS1D150MDS1 Overview
1.7A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.The device has an ESR of 63mOhm.In order for 170mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current at a low frequency must be provided.It is important to note that the part has a dissipation factor of 0.06 %.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
RNS1D150MDS1 Features
1.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 63mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RNS1D150MDS1 Applications
There are a lot of Nichicon RNS1D150MDS1 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Phone chargers
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
RNS1D150MDS1
    18 Weeks
  • Mount
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    Box
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    63mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    50μA
  • Ripple Current
    1.7A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    170mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.7A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    7mm