  • RNS1D220MDS1
RNS1D220MDS1
advertisement
Manufacturer No:
RNS1D220MDS1
HK JDW NO:
555-RNS1D220MDS1
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
FPCAP, RNS Series 22μF 20V Aluminum Polymer Capacitors ±20% Radial, Can Through Hole Bulk
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 22μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial, Can. This capacitor is accessible in the Bulk packaging. It belongs to FPCAP, RNS series. This part is mounted in the way of Through Hole. The type of the RNS1D220MDS1 capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. Nichicon RNS1D220MDS1 is suitable to conduct the ripple current at 1.9A. RNS1D220MDS1 Capacitor is mounted by Through Hole. The typical values of Voltage - Rated DC are 20V. There are 2 terminals embeded in RNS1D220MDS1 Capacitor. There are 66μA to protect the current flowing from the ground conductor to ground. It has Radial terminations in total. The part is packaged by Box. The dielectric materials are defined as ALUMINUM.
FPCAP, RNS Series
Capacitance: 22μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can
Packaging: Bulk
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of RNS1D220MDS1 Aluminum Polymer Capacitors.
  • Smoothing Noise Filtering
  • Power Factor Correction
  • Lighting Ballast
  • PFC
  • Voltage Doubling
  • UPS Buffering
  • Motor Control
  • Computer motherboards
  • Flashtube Ignition
  • Frequency Converters
Step5Bar-code shipping tag
RNS1D220MDS1
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    Box
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    49mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    66μA
  • Ripple Current
    1.9A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    190mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.9A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    7mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%