  • RNS1D330MDS1PX
RNS1D330MDS1PX
advertisement
Manufacturer No:
RNS1D330MDS1PX
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RNS1D330MDS1PX
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
RNS1D330MDS1PX Overview
2.2A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.Electrical device with 49mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).This device requires a ripple current at low frequency to fully function.Upon operation, the rated (DC) voltage (URdc) must be equal to 20V.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
RNS1D330MDS1PX Features
2.2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 49mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 20V
an operating temperature of -55°C~105°C
RNS1D330MDS1PX Applications
There are a lot of Nichicon RNS1D330MDS1PX applications of aluminum polymer capacitors.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
Step5Bar-code shipping tag
RNS1D330MDS1PX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Series
    FPCAP, RNS
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    20V
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    49mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.099mA
  • Ripple Current
    2.2A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Ripple Current @ Low Frequency
    220mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.2A @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm