  • RNS1D470MDN1KX
RNS1D470MDN1KX
advertisement
Manufacturer No:
RNS1D470MDN1KX
HK JDW NO:
555-RNS1D470MDN1KX
Purchasing and Inquiry
RNS1D470MDN1KX Overview
For power systems, 3.4A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 28mOhm, this electrical device works as follows.To fully perform the function of 340mA @ 120Hz, a ripple current at low frequency must be provided.Dissipation factor of 0.06 % is important to note for the part.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
RNS1D470MDN1KX Features
3.4A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 28mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RNS1D470MDN1KX Applications
There are a lot of Nichicon RNS1D470MDN1KX applications of aluminum polymer capacitors.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • Motherboards
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
RNS1D470MDN1KX
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    28mOhm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    20V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    141μA
  • Ripple Current
    3.4A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    340mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.4A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm