  • RNS1D680MDN1KX
RNS1D680MDN1KX
advertisement
Manufacturer No:
RNS1D680MDN1KX
HK JDW NO:
555-RNS1D680MDN1KX
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
FPCAP, RNS Series 68μF 20V Aluminum Polymer Capacitors ±20% Radial, Can Through Hole Tape & Box (TB)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 68μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial, Can. This capacitor is accessible in the Tape & Box (TB) packaging. It belongs to FPCAP, RNS series. This part is mounted in the way of Through Hole. The type of the RNS1D680MDN1KX capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. Nichicon RNS1D680MDN1KX is suitable to conduct the ripple current at 3.6A. RNS1D680MDN1KX Capacitor is mounted by Through Hole. The typical values of Voltage - Rated DC are 20V. There are 2 terminals embeded in RNS1D680MDN1KX Capacitor. There are 204μA to protect the current flowing from the ground conductor to ground. It has Radial terminations in total. The voltage for the part is specified as 20V volts.
FPCAP, RNS Series
Capacitance: 68μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can
Packaging: Tape & Box (TB)
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of RNS1D680MDN1KX Aluminum Polymer Capacitors.
  • Motor Start
  • Server motherboards
  • Power Factor Correction
  • Bypassing Noise Filtering
  • PFC
  • Smoothing Noise Filtering
  • UPS Buffering
  • To enhance power efficiency
  • Flashtube Ignition
  • Power Line Buffering
Step5Bar-code shipping tag
RNS1D680MDN1KX
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    20V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    204μA
  • Ripple Current
    3.6A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    360mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.6A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm