  • RNS1E330MDN1
RNS1E330MDN1
advertisement
Manufacturer No:
RNS1E330MDN1
HK JDW NO:
555-RNS1E330MDN1
Purchasing and Inquiry
RNS1E330MDN1 Overview
In order to power systems, 3.8A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 20mOhm.Providing a ripple current at low frequency is necessary for 380mA @ 120Hz to function properly.Dissipation factor of 0.06 % is important to note for the part.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
RNS1E330MDN1 Features
3.8A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 20mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RNS1E330MDN1 Applications
There are a lot of Nichicon RNS1E330MDN1 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
RNS1E330MDN1
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    Box
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    165μA
  • Ripple Current
    3.8A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    380mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.8A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm
  • Length
    12.5mm