  • RNS1E470MDN1PH
RNS1E470MDN1PH
advertisement
Manufacturer No:
RNS1E470MDN1PH
HK JDW NO:
555-RNS1E470MDN1PH
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
FPCAP, RNS Series 47μF 25V Aluminum Polymer Capacitors ±20% Radial, Can Through Hole Tape & Box (TB)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 47μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial, Can. This capacitor is accessible in the Tape & Box (TB) packaging. It belongs to FPCAP, RNS series. This part is mounted in the way of Through Hole. The type of the RNS1E470MDN1PH capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. Nichicon RNS1E470MDN1PH is suitable to conduct the ripple current at 3.8A. RNS1E470MDN1PH Capacitor is mounted by Through Hole. The typical values of Voltage - Rated DC are 25V. There are 2 terminals embeded in RNS1E470MDN1PH Capacitor. There are 235μA to protect the current flowing from the ground conductor to ground. It has Radial terminations in total. The voltage for the part is specified as 25V volts.
FPCAP, RNS Series
Capacitance: 47μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can
Packaging: Tape & Box (TB)
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of RNS1E470MDN1PH Aluminum Polymer Capacitors.
  • DC/DC, DC/AC, and AC/AC converters
  • Frequency Converters
  • Coupling or blocking
  • Motor Start
  • Flashtube Ignition
  • Lighting Ballast
  • Motor Control
  • Voltage Doubling
  • Audio Crossover
  • DC Buffering
Step5Bar-code shipping tag
RNS1E470MDN1PH
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    235μA
  • Ripple Current
    3.8A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    380mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.8A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm