  • RNU1V151MDN1
RNU1V151MDN1
advertisement
Manufacturer No:
RNU1V151MDN1
HK JDW NO:
555-RNU1V151MDN1
Purchasing and Inquiry
RNU1V151MDN1 Overview
For power systems, 3.8A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 20mOhm.A ripple current @ Low Frequency is required for 380mA @ 120Hz to fully perform its function.The dissipation factor for this part is 0.12 %.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
RNU1V151MDN1 Features
3.8A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 20mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RNU1V151MDN1 Applications
There are a lot of Nichicon RNU1V151MDN1 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
RNU1V151MDN1
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.05mA
  • Ripple Current
    3.8A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    380mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.8A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm